آخرین مطالب ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

محاسبه آنلاین روشنایی

مختصری در مورد محاسبات روشنایی:

معرفی شاخص ها:

  • جریان نوری را با Φ نشان میدهند و واحد آن " لومن " است . لومن خروجی هرلامپ بر روی جعبه آن درج شده است . لومن استاندارد لامپ های LED دراینجا آورده شده است.
  • شدت روشنایی : به میزان نور تابیده شده در واحد سطح شدت روشنایی میگویند. آن را با E نمایش میدهند و واحد آن " لوکس" است. 
  • ضریب بهره : به نسبت شار نوری تابیده‌شده به سطح کار به کل شار نوری ساطع شده از لامپ ضریب بهره روشنایی میگویند که با CU نمایش داده میشود.
  • ضریب نگهداری : به نسب لومن ساطع شده از لامپ پس از مدت مشخش به لومن ابتدایی لامپ (لامپ نو) ضریب نگهداری میگویند(MF). عوامل تاثیر گذار در ضریب نگهداری عبارتند از ضریب استهلاک لامپ (کم شدن طبیعی نور لامپ پس از مدتی استفاده) ، نظافت لامپ و زدودن گرد و غبار از روی لامپ .

 

فرمول محاسبه روشنایی ساختمان

فرمول محاسبه میزان لومن مورد نیاز برای بدست آوردن روشنایی استاندارد

 

جدول استاندارد میزان روشنایی ساختمان 

در زیر جدول استاندارد روشنایی برای محیط های  خانگی ، صنعنتی ، اداری ، بهداشتی و آموزشی و کشاورزی و صنایع غذایی آورده شده است. میتوانید فایل اکسل آن را از اینجا دانلود کنید. 

جول میزان روشنایی استاندارد

جدول استاندارد میزان روشنایی به صورت فایل اکسل

 

نرم افزار محاسبه روشنایی ساختمان (نسخه اندروید)


Lighting Calculations برنامه ای کاربردی‌ست جهت انجام انواع محاسبات روشنایی شاختمان . توسط این برنامه می توانید انواع واحد های نوری را به یکدیگر تبدیل کنید. با وارد کردن مشخصات محیط ، این برنامه مقدار شار نوری را محاسبه کرده و نمایش میدهد. محاسبه نور مورد نیاز برای فضای داخلی، مقدار نوردهی، تبدیل لوکس به لومن، تبدیل وات به لومن و ... از ویژگی های این برنامه می باشد. این نرم افزار بر روی اندروید 2.3 به بالا قابل اجراست.

Lighting Calculations

نرم افزار محاسبه روشنایی ساختمان

 

جهت سادگی انجام این محاسبات میتوانید از فرم زیر استفاده کنید. 
کافیست فضای مورد نظر و مساحت محیط را وارد کنید تا لومن استاندارد و تعداد لامپ مورد نیاز به شما پیشنهاد شود.