لامپ‌های ال‌ای‌دی چگونه کار می‌کنند؟

اجزای لامپ ال ای دی

اجزای تشکیل دهنده لامپ ال‌ای‌دی

LED ها از سه جزء اصلی تشکیل شده‌اند:

1- SMDها(مجموعه‌ای از دیودهای نوری که نور تولید می‌کنند)
2- درایور(مبدل‌های AC به DC)
3- هیت‌سینک(انتقال دهنده حرارت).
SMDها برق DC را از درایور می‌گیرند و نور را ایجاد می‌کنند. هیت‌سینک گرما را از SMDها و درایور می‌گیرند و به بیرون انتقال می‌دهند. گرچه LEDها گرمای بسیار کمتری نسبت به لامپ‌های رشته ای تولید می کنند با این حال گرمای تولیدی ال‌ای‌دی‌ها باید مدیریت شود. هر چه بهتر این کار انجام شود، طول عمر لامپ بیشتر خواهد شد. بنابراین هیت‌سینک(که از جنس آلومینیوم است) نقش تعیین کننده‌ای در طول عمر این لامپ‌ها دارد.

مزایای جایگزین لامپ‌های معمولی با لامپ‌های ال‌ای‌دی چیست؟

1- کاهش فوری در مبلغ پرداختی قبض برق شما.
2- تولید گرمای کمتر، لامپ‌های LED در تبدیل برق به نور بسیار کارآمد هستند.
3- لامپ LED طول عمر بسیار بالایی دارد(بیش از 20 هزار ساعت)
4- ال‌ای‌دی‌ها بسیار مقاومند و با ضربه اتفاقی که به آنها وارد می‌شود خراب نمی‌شوند.
5- در ترکیب آنها جیوه یا سایر مواد سمی استفاده نشده است.
6- به شدت قابل بازیافت هستند، در ترکیب آنها هیچ ماده خطرناکی وجود ندارد و شما به راحتی می‌توانید بسیاری از قطعات را در یک شرایط ایمن مجددا بازیافت کنید.

درصورت جایگزینی لامپ‌های قدیمی با لامپ ال‌ای‌دی چه مقدار در هزینه‌های برق مصرفی صرفه‌جویی خواهد شد؟

این موضوع بستگی به لامپ قبلی شما دارد که با ال‌ای‌دی جایگزین می‌کنید. لامپ رشته‌ای با LED، فلورسنت به LED، متال هالید به LED. خوشبختانه سایت‌هایی وجود دارند که بصورت آنلاین این محاسبات را برای شما انجام می‌دهند. که در زیر تعدادی از این منابع آورده شده‌اند. تعجب نکنید اگر متوجه شدید در مصرف انرژی شما 70٪ صرفه‌جویی شده است!

آیا می‌توان لامپ‌های LED را در مدارهای دیمردار(مدار کنترل شدت نور) استفاده کرد؟

خیر، معمولا لامپ‌های ال‌ای‌دی را با مدار دیمر نمی‌توان استفاده کرد مگر آنکه لامپ برای مدار دیمر طراحی شده باشد و کلید دیمر نصب شده شما منطبق با مدار دیمر لامپ خریداری شده باشد. تولیدکنندگان لامپ‌ها موظف به درج مشخصات فنی و دستورالعمل نصب روی جعبه لامپ‌ها می‌باشند.
لطفا توجه داشته باشید اگر شما یک لامپ LED غیر قابل تنظیم را خریداری کرده و سعی کنید آن را در مدار دیمردار استفاده کنید، لامپ را خواهید سوزاند.

آیا آنها حاوی فلزات خطرناک و سمی مانند جیوه هستند؟

خیر، لامپ های LED حاوی جیوه یا سایر فلزات خطرناک و مواد شیمیایی نیستند. CFL و فلورسنت حاوی مقادیر بسیار کمی از جیوه است که باید به درستی از بین برود. بنابراین هنگامی که لامپ LED شما سوخت یا شکست، با خیال راحت آن را دور بیاندازید.

لامپ‌های LED در چه رنگ‌هایی موجود هستند؟(رنگ نور لامپ ال‌ای‌دی)​

لامپ‌های ال‌ای‌دی در لامپ‌های متنوعی تولید می‌شوند. از جمله رنگ‌های شاخص می‌توان از این رنگ‌ها نام برد:
رنگ سفید یا مهتابی، رنگ زرد معروف به آفتابی، سبز، آبی، قرمز، نارنجی و بنفش.
تکنیک تولید رنگ در لامپ‌ها براساس دمای رنگ است و با واحد کلوین اندازه‌گیری می‌شود. بعنوان مثال دمای رنگ لامپ‌های آفتابی 2700-3300 کلوین می‌باشد و دمای رنگ لامپ‌های مهتابی 6500-6700 درجه کلوین.
در زیر نشانه های مربوط به رنگ نور که روی جعبه لامپ درج می‌شود آورده شده‌اند:

 • 2700 تا 3200 — WW    آفتابی
 • 5000 تا 5500 — DW    روز سفید
 • 6500 تا 7500 — DL     مهتابی

آیا سرپیچ لامپ‌های ال‌ای‌دی با لامپ‌های دیگر تفاوت می‌کنند؟

انواع سرپیچ لامپهای ال ای دی

انواع سرپیچ لامپ ال‌ای دی

لامپ های ال‌ای‌دی با سرپیچ‌های موجود کاملا سازگارند.
ال‌ای‌دی‌های حبابی تا 50 وات دارای سرپیچ معمولی(E27)
ال‌ای‌دی‌های وات بالا سرپیچ بزرگ(E40)
ال‌ای‌دی‌های اشکی که در لوستر نصب می‌شوند سرپیچ شمعی(E14)
ال‌ای‌دی‌های هالوژن SMD و COB سرپیچ استارتی(MR16)

لامپ‌های LED و CFL چه فرقی با هم دارند؟

هر دو لامپ منبع انرژی کارآمد انرژی هستند که بسیار کارآمدتر از لامپ‌های رشته‌ای می‌باشند. در اینجا یک لیست کوچک از تفاوت بین CFLها و LEDها آورده شده است:

الف) تیوب لامپ‌های CFL از جنس شیشه می‌باشند. در اصل آنها لامپ‌های فلورسنت کوچکی هستند با بالاست الکترونیکی سرخود. دراین لامپ‌ها مقدار کمی جیوه استفاده شده. لامپ‌های LED خانواده جدیدی از لامپ‌های کم مصرف هستند که از چیپ‌های نیمه هادی LED، هیت‌سینک و حباب تشکیل شده‌اند.
ب) نوردهی لامپ ال‌ای‌دی بیشتر از لامپ‌های CFL است، شما می‌توانید یک لامپ CFL 22 وات را با یک لامپ ال‌ای‌دی 15 وات جایگزین کنید.
ج) لامپ‌های LED فوری و بدون مکث روشن و خاموش می‌شوند، CFLها 30 ثانیه تا 1 دقیقه طول می‌کشد تا بصورت کامل روشن شوند.
د) لامپ‌های LED نسبت به روشن و خاموش شدن بسیار مقاومند و برعکس روشن و خاموش کردن عمر لامپ‌های CFL را کاهش می‌دهد.

چرا نور بعضی از لامپ‌های ال‌ای‌دی بعد از دو یا سه ماه ضعیف می‌شوند؟

معمولا زمانی که لامپ‌ها به پایان عمر عادی خود می‌رسد کم نور خواهند شد. اما این روند بسیار تدریجی است و بیش از یک سال طول خواهد کشید. شاخص کم شدن نور لامپ‌ها را Lumen Degradation نامیده می‌شود و به با L70 نشان داده شده می‌شود. L70 طول مدتی است که نور لامپ از 100 درصد به 70درصد برسد. کم نور شدن یا چشمک‌زدن زود هنگام لامپ‌ها بدلیل مرغوب نبودن چیپ استفاده شده در لامپ است و معمولا در لامپ‌های بی‌کیفیت رخ می‌دهد. طول عمر متوسط لامپ‌های ال‌ای‌دی چقدر است و شرایط گارانتی شرکت‌ها چگونه است؟ تولیدکنندگان، لامپ‌های خود را با گارانتی 12 ماه، 15 ماه، 2 سال حتی 3 سال عرضه می‌کنند. ضمانت فقط برای استفاده عادی از لامپ‌ها اعمال می‌شود. در صورت کاربرد نادرست(مانند استفاده در مدار دیمر) و یا وارد کردن آسیب فیزیکی به لامپ، آن از گارانتی خواهد کرد.

برای جایگزینی لامپ‌های مهتابی(لامپ فلورسنت) چه لامپی پیشنهاد می‌کنید؟

لامپ مهتابی ال‌ای‌دی

لامپ ال‌ای‌دی مهتابی(T8) جایگزین لامپ‌های فلئورست هستند. این لامپ‌ها هم اندازه لامپ‌های مهتابی هستد با سرپیچ یکسان. تعدادی از لامپ‌های ال‌ای‌دی مهتابی را می‌توان بدون خارج کردن بالاست، به راحتی جای لامپ‌های فلئورسنت نصب کرد. بعضی شرکت‌ها توصیه می‌کنند بالاست و استارت لامپ‌های قدیمی را خارج کرده و سیم‌کشی قاب لامپ را پیش نصب لامپ ال‌ای‌دی اصلاح کنید. هنگام خرید این لامپ‌ها دستورالعمل درج شده روی بسته‌بندی را مطالعه نمایید.

لامپ مورد نیاز خود را چگونه خریداری کنیم؟(وات لامپ یا لومن لامپ)

همیشه بر اساس لومن لامپ را خریداری کنید، وات مقدار انرژی‌ست که لامپ نیاز دارد تا آن میزان لومن را تولید کند. به نسبت لومن بر وات لامپ‌ها دقت کنید(به این نسبت بهره نوری می‌گویند). هرچه این عدد بیشتر باشد بهتر است و به معنی این است که با میزان مصرف کمتر برق، نور بیشتر خواهید داشت. بهره نوری لامپ‌های ال‌ای‌دی بالای 80% است.

رایج‌ترین علت سوختن لامپ‌های LED چیست؟

حرارت، حرارت و حرارت! گرما دشمن لوازم الکتریکی است، هرچه داغتر باشد، زودتر می‌سوزند. با این حال، با طراحی خوب، می‌توان گرمای ایجاد شده در لامپ را به بیرون هدایت کرد و از داغ شدن درایور جلوگیری کرد. توصیه می‌شود لامپ‌ها را در قاب‌های بسته که جریان هوا ندارند نصب نکنید.

آیا لامپ ال‌ای‌دی را می‌توان تعمیر کرد؟(تعمیر برد لامپ ال‌ای‌دی)

احتمالا این مطلب برایتان جالب باشد

آموزش تعمیر لامپ ال‌ای‌دی به زبان ساده

در پاسخ به این سوال ابتدا به تشریح انواع مدل لامپ‌های LED از نظر توپولوژی مدار درایور می‌پردازیم:
بطور کلی می‌توان لامپ‌های LED را از نظر عملکرد به سه گروه لامپ‌های خازنی، لامپ با درایور خطی(Linear Driver) و لامپ با درایور بر مبنای آی‌سی(IC Base) تقسیم‌بندی کرد.

خاموش شدن یک لامپ LED می‌تواند ناشی از سوختن یک یا تعدادی از دیودهای نوری به دلیل کارکرد زیاد در دمای بالا و یا ایراد مدار درایور لامپ باشد که عموما شامل سوختن یک یا تعدادی از قطعات مانند IC، خازن، فیوز، مقاومت‌ها و چوک مغناطیسی و غیره می‌باشد.

دیودهای نوری قابل تعمیر نیستند و باید تعویض گردند.
اگر مدار درایور آسیب دیده باشد ابتدا لازم است به کمک دستگاه‌های اندازه‌گیری نظیر مولتی‌متر و اسیلوسکوپ قطعه یا قطعات معیوب تشخیص داده شده و سپس جهت تعویض قطعه‌ی سوخته با قطعه‌ی مشابه و مشخصات کاملا یکسان اقدام گردد.

توجه داشته باشید که هر یک از دیودهای نوری در لامپ از خود گرما تولید می‌کند، این گرما به مرور زمان باعث آسیب دیدن و کاهش طول عمر دیودهای نوری و قطعات مدار درایور می‌شود. لذا توجه داشته باشید که با تعمیر لامپ ال‌ای‌دی، این لامپ مثل روز اول نخواهد شد و کارایی آن نسبت به قبل کمتر خواهد بود.

با توجه به این تفاسیر تعمیر درایور لامپ ال‌ای‌دی نیاز به دانش فنی دارد و از نظر اقتصادی چندان مقرون به صرفه نیست و توصیه نمی‌شود.

نصب صحیح لامپ ال‌ای‌دی چگونه است؟

.بهتر است لامپ‌های ال‌ای‌دی رو به بالا نصب شوند، طوری که نور به سقف اتاق تابیده شده سپس به سمت پایین بازتابیده شود

install-2

نصب صحیح لامپ‌های ال‌ای‌دی

نصب رو به بالای لامپ باعث انتقال حرارت بهتر و افزایش طول عمر لامپ خواهد شد.
در تصویر زیر می‌توانید نصب صحیح و نادرست لامپ‌های ال‌ای‌دی را با هم مقایسه کنید. در نصب صحیح، لامپ رو به بالا نصب می‌شود، نورپردازی یکنواخت‌تر و سایه‌ها نرم‌تر هستند.
در نصب نادرست، لامپ رو به پایین نصب می‌شود، سایه‌ها تیره‌تر و قسمت‌های روشن درخشان‌تر دیده می‌شوند. این نوع نور پردازی برای مصارف خانگی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

نصب رو به پایین لامپ با سایه‌های تیز

نصب رو به بالا و صحیح لامپ ال‌ای‌دی

شاخص نمود رنگ یا CRI چیست؟

 شاخص نمود رنگ یا CRI در واقع معیاری برای تشخیص کیفیت نور بوده و نشان دهنده‌ی تعداد رنگ‌های تشکیل شده توسط یک منبع روشنایی است که بین عدد 0 تا 100 تعریف می‌شو د و مقدار آن با کیفیت تولید نور سفید متناسب است در واقع عدد ۱۰۰ نزدیک‌ترین کیفیت به نور خورشید را دارا می‌باشد.

هرچه مقدار CRI بالاتر باشد، نشان دهنده کیفیت نوری بهتر با ترکیب رنگ‌های بیشتری می‌باشد.
از ال‌ای‌دی‌های با شاخص نمود رنگ بالای 90 در مراکزی که نیاز به دقت و تفکیک نوری بیشتر است مانند موزه‌ها استفاده می‌شود. در منازل به منابع روشنایی با CRI بین 80 تا 90 نیاز می‌باشد و منابع روشنایی با CRI کمتر از 80 از کیفیت رنگ نور پایینی برخوردار هستند.

58 نظرات

  • سلام ی سوال داشتم.اگه هنگام تست ال ای دی ها نصف بالای لامپ های روشن و نصف پایین روشن نشود علت چی میتونه باشه

 • سلام
  بسیار کامل و مفید بود.
  کل مطالب در مورد لامپ ها رو توضیح داده بودید.
  ممنونم ازتون.

 • سلام و خسته نباشید

  من یک لامپ ال ای دی 13 وات مارک تورچ دارم که دیگه روشن نشد بعد از باز کردن متوجه شدم که یکی از ال ای دی هایش سوخته وقتی بوردش را دیدم سوالی به ذهنم رسید که ممنون میشوم شما اساتید محترم پاسخگوی من باشید ، سوال من اینست که میخواهم از 3 ال ای دی ان برای روشنایی اکواریومم استفاده کنم یعنی 3 تا از ال ای دی هایش را جدا کنم ، ایا میتوانم با همان بورد الکترونیک (منظورم همان کیت اش هست که خازش و ترانس روی ان نصب شده)که برای لامپ 13 وات (13 ال ای دی ) بوده روشنش کنم( اخه قطعات اون بورد برای 13 وات طراحی شده) یا اینکه باید قطعات بوردش را هم تغییر بدهم؟

  ممنون میشوم که پاسخگو باشید

  بی صبرانه در انتظار پاسخ شما هستم

 • علی اقا شما نمی تونید از اون برد برای سه تا ای ای دی استفاده کنید!! چون سریع میسوزنند.
  در ضمن به اون دوتا سیم خروجی دست نزن خطرناکه ولتاژ بالایی داره.
  برای اینکار بهتره از یک عدد led smd پنج وات استفاده کنید و یک عدد ادابتور درایو هم بخرید به اکواریوم نصب کنید. موفق باشید

  • سلام بیزحمت علت نیم سوز شدن لامپ های ال ای دی را هم توضیح بدید. وقتی کلید را روشن میکنیم فقط تند تند یا آرام ،آرام چشمک میزنه(روشن و خاموش میشه). ممنون از مطالب میدون.

  • سلام آقا ی اسدی هر دو سیمی که جنابعالی فرمودی از صفحه ال ای دی جدا کردم فاضمتر رو هردو روشن میشه مشکل داره یا قانون شه ممنون میشم جواب بفرما

 • یه موردی هم خدمت دوستان عرض کنم بعضی از دوستان وقتی که یکی از smd ها میسوزه اون نقطه و کور میکنند! منظور smd سوخته رو جدا می کنند و بعد یکسره بهم لحیم می کنند! اینکار اشتباهی هستش. چون اضافی روی بقیه smd ها می افته بعد چند روز مجدد با تعداد بیشتری میسوزنند.
  بهتره همون یک عدد سوخته رو تعویض کنید smd نو جایگزین کنید

   • اگر تجهیزاتی که در اختیار دارید معمولی هستن و با هویه دارین این کارو انجام میدید کافیه دیود سوخته رو با سیم چین بشکنید و از روز برد بردارید، پایه های اون تو مدار هست قطعه جدید رو با توجه به در نظر گرفتن پلاریته صحیح در مدار لحیم کنید

  • سلام وقت بخیر
   من عوض میکنم و بعدش لامپ داغ میکنه، smd هم که عوض میکنم همون استاندارد و ولتاژ بقیه ال ای دی ها هست. چرا؟

 • سلام سوال من اینه برا تعویض یه دونه دیود سوخته از کدوم مدل باید استفاده کرد ۲۸۳۵ یا ۳۵۲۸ یا ۵۶۳۰ یا ۵۷۳۰ در کل فرقی داره که کدوم اندازه رو برا تعویض smd لامپها با وات و ولت مختلف اسفاده کرد اگه تفاوت داره از کجا متوجه بشم . البته من تازه کارم اگه امکان داره ساده تر توضیح بدید.آدرس ایمیل برا جواب amirmahan18@gmail.com

   • سلام ببخشید لامپ ال ای دی که سوخه میخام یه صفحه یعنی نوش کنم قیمتش چقده ممنون میشم اگه جواب ممنو بدی

  • دیود ها بصورت سری قرار میدن، تا بتونه ولتاژی رو که به دوسرشون اعمال میشه رو با جریان ثابتی که از همه میگذره تحمل کنه، بفرض شما 12ولت داری و 3تا ال ای دی که با3ولت و جریان 200 میلی آمپر روشن میشن. 3تا ال ای دی 3ولتی سری نصب کنی، حداقل 9ولت برا روشن شدنش نیازه و نمیشه اونو به 12وصل کرد باید یه مقاومتی براش بگذاری که 3ولت افت ولتاژ ایجاد کنه وگرنه ممکنه بسوزن

 • با عرض سلام و خسته نباشید در برد آلومینیومی وقتی که یکی از اس ام دی ها میسوزه به جای تعویض اس ام دی ها چه نوع مقاومت در چه رنجی یا در حد چند اهم بزاریم که ولتاژ رو کاهش بده تا بقیه لامپ ها رو نسوزونه ممنون که جواب سوال رو میدید.

 • سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم
  آیا میتونیم به جای تعویض لامپ اس ام دی سوخته که در برد آلومینیومی قرار دارد مقاومت بزاریم که جلوی ولتاژ اضافه رو بگیره تا بقیه لامپ ها رو نسوزونه اگه امکان داره چه نوع مقاومتی در چند اهم مناسب هست؟ممنون میشم جواب سوال رو بفرمایید.

  • این لامپ 12ولته و با 220 میسوزه
   از این به بعد موقع سفارش اینترنتی محصولات توضیحاتشونم که پایین صفحه هست کامل مطالعه بفرمایید
   نوشته جاگزین هالوژن 12ولتی

  • با سلام .این لامپ ها به چربی پست حساس است و اگررد دست روش راه می‌شکنه یا مبارکه قبل روشن کردن خوب شیشه شو تمیز کن

 • سلام.شما در پاسخ به یکی سوالات گفتید که بجای لحیم کردن جای smdبهتراست که آنرا تعویض کنیم.سوال اول اینکه آیا smd خام در بازار موجود است؟؟وسوال به اینکه آیا ولتاژ یا آمپراژ تمام smd ها باهم یکسان است یا متفاوت؟؟..
  باتشکر

 • سلام
  چطور میشه ولتاژ و توان کاری اس ام دی های روی هر برد رو فهمید؟
  اکثر قطعه فروش های مشهد فقط ابعاد smd رو میشناسن (مثلا 2835 یا 5730…) و واقعا برای تهیه قطعه یدکی با مشکل مواجهم
  ممنون میشم یک راهنمایی جامع برای تعمیرکاران محترم بذارید

  • برا فهمیدن ولتاژ، اونو با منبع تغذیه متغییر از ولتاژ پایین مثل 1.5ولت روشن کنید و کم کم افزایش بدین تاجاییکه دیود پر نور بشه ولی نسوزه
   تو حالتی که مدنظر شماست جریانش رو هم اندازه بگیرین
   حاصلضرب جریان در ولتاژ میشه توان
   بطور مثال یه ال ای دی 1وات با ولتاژ تغذیه 3ولت، حدود 300میلی امپر رو میتونه تحمل کنه
   ولی ترجیحا تا 250 میلی آمپر برای طول عمرش بهتره
   همیشه جریان رو کمتر از جریان نامیش در نظر بگیرین که کمتر داغ کنه

 • سلام روزتون بخیر.خونه من ازین پنل های ال ای دی کوچیک داره که سه رنگ اند.قبلا نور همه لامپ ها همرنگ بود.ولی الان که روشن میکنم اون هماهنگی توی رنگ ازیبین رفته.مثلا یه تعداد سفیدن و یه تعداد زرد.چطور میتونم رنگشوم رو باهم هماهنگ کنم ؟

  • سلام وخسته نباشید؛ضمن تشکر و قدردانی از بابت راهنمایی شما عزیز ؟ببخشید،یه سوال داشتم آیا امکانش هست از درایور لامپ فلورسنت (منظورم موتور لامپ)که شیشه اش سوخته ،درایور فلورسنت که سالم هستش و جایگزین لامپ ال ای دی حبابی کنیم ؟مثلا فلورسنت ۲۰ وات و آل ای دی ۲۰وات اگه میشه راهنمایی کنید،با تشکر وقدردانی

 • سلام و وقت بخیر تو یه پی سی بی ۶ عدد اس ام دی سری بهمراه ای ۸ پایه و پل دیود و مقاومت
  بعد ۳ ۴ ساعت روشن موندن ۲ ۳ تا چیپ خاموش میشه
  از تو برق در میاریم دوباره میزنیم تو برق همه چیپ ها روشن میشن
  این سری زودتر از ۱ ساعت ۲ ۳ تا چیپ قطع میشه
  دلیلش چیه

 • سلام خسته نباشید دوستان گرامی آیا می توان به لامپ ال ای دی ۵ ولت ولتاژ بیشتری دهیم مثال ۱۰ولت

 • سلام
  من یه لامپ ال ای دی 7 وات خریدم و میخوام درایورش رو به یه لامپ 2 پایه ی 12 ولت وصل کنم! به جای ترانس! میشه؟

  • خیر نمیشود، خروجی درایور های لامپ‌ها ولتاژ های متفاوتی داشته که باعث سوختن لامپ ۱۲ ولتی شما میشود

  • بله ، میتوان استفاده کرد. علت سوختن لامپ کیفیت پایین لامپ بوده و ارتباطی به مدار فتوسل ندارد.

  • سلام لامپ ۱۲ وات ال ای دی داشتم و سوخت و رفتم چیپ ۱۲ وات تهیه کردم ولی نور اون به اندازه لامپ قبلی نیست یعنی چه؟

 • سلام ایا از لامپ ۲۲۰ ولت و ۱۵ وات ال ای دی میتوان در سیستم روشنای با فتوسل استفاده کرد من اینکاررا انجام دادم بعد از دوروز لامپ سوخته است ممنون مرسی

 • ایا میتوان از لامپهای ال ای دی با قدرت۲۲۰ ولت و ۱۵ وات در سیستم روشنای فتوسل با برق شهری استفاده کرد من استفاده کردم بعد ۲ روز لامپ سوخته است ممنون

  • بله میتوان استفاده گردد.
   علت سوختن لامپ مرتبط به سیستم روشنایی فتوسل نمی باشد و لامپهای ال ای دی با آن سازگار است.
   علت سوختن کیفیت لامپ ال ای دی مورد استفاده بوده است .
   پیشنهاد میشود از لامپهای ال ای دی استاندارد و با کیفیت استفاده شود.

 • سلام من یه ریسه هفت رنگ کنترل دار خریدم این اداپتورش سل لود موقع وصل کردن بر عکس زدم و یک دفعه سرش سیاه شد یعنی هر ۵ مترشحه سوخته؟

  • سلام روز بخیر .. دو نوع ریسه تو بازار هست .. و نمیشه گفت کلش سوخته یانه .. واضح هست که اسیب دیده ولی برای فهمیدن سالم بودن کل ریسه بهتره به الکتریکی مراجعه چون قابل تست نیست برای شما

 • سلام مقاله خوبی بود . سایت ما یک سایت آگهی رایگان هست که در صورت تمایل می تونید کسب و کار و سایت تون رو معرفی کنید و کالا و خدمات تون رو آگهی کنید.

 • سلام ببخشید من خیلی داخل برق وارد نیستم ایا با برق ۵ ولت میشه یک لامپ ال ای دی روشن کرد؟

 • سلام من لامپ دارم گارانتیش تا برج 5 هست الان کسی عوض نمیکنه میگن تا ۵/۱ گارانتیش قبوله .
  گارانتی تا اول 5هست یا تا اخر برج 5 هست ؟

 • باسلام من یک لامپ ال ای دی 20 را بجای 15 عوض درحقم اشپزخانه عوض کردم روشن نمیشه ولی در پریز روشن میشه درحقم 15 روشن میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *