فازمتر

لوازم خانگی، تلفن همراه، چراغ‌های راهنمایی و خلاصه بیشتر چیزهای دور و اطراف خود می‌بینید همه و همه برای کار کردن نیاز به انرژی الکتریکی یا همان برق دارند. بی‌شک می‌توان انرژی الکتریکی را مهمترین انرژی مورد نیاز بشر دانست. با این حال برخی اوقات بنا به دلایلی زمانی که دوشاخه تلویزیون خود را به پریز برق می‌زنید، تلویزیون روشن نمی‌گردد و این برای شما نگران کننده است. برای رفع این مشکل می‌بایست ابتدا چک کنید که آیا جریان برق در پریز وجود دارد یا نه!؟! حال بهترین وسیله برای این کار چیست؟

بهترین وسیله برای نشان دادن وجود یا عدم وجود جریان الکتریکی داخل سیم یا یک وسیله، فازمتر است. به کمک این ابزار می‌توانید جریان الکتریکی داخل یک هادی برق را تخیص دهید.

نحوه کار فازمتر

فازمتر از یک لامپ نئونی و چند مگا اُهم مقاومت سری ساخته شده است. هنگام عبور اختلاف پتانسیلی بیش از 70 ولت از لامپ نئونی، گازهای موجود در آن یونیزه شده و نوری مرئی به‌وجود می‌آید. وظیفه مقاومت سری آن است که اجازه ندهد جریان عبوری به حد خطرناک برسد. فازمتر بدنه‌ای عایق داشته و هنگامی که سر فلزی آن به بخشی که الکتریسیته دارد مستصل می‌گردد، برای فرد خطرناک نخواهد بود.

انواع فازمتر

  1. فازمتر یک سر(یک تماسه) شبیه به یک پیچ‌گوشتی بوده که یک سر آن در دست و سر دیگر با محل تست اتصال دارد. به منظور بررسی وجود یا عدم وجود جریان عبوری، یک لامپ در سر نزدیک به دست وجود داشته که با یک جریان بسیار ضعیف نیز روش می‌گردد. این نوع ساده‌ترین، ارزان قیمت‌ترین و همچنین پر خطرترین نوع فازمتر محسوب می‌گردد.

  2. فازمتر دوسر(دو تماسه)ساختار این فازمتر به صورت یک سر پیچ‌گوشتی شکل یا سیم لامپ‌دار و سر دیگر یک سیم است. بخش جلویی با محلی که قصد بررسی آن را داریم و بخش انتهایی نیز با زمین اتصال پیدا می‌کند. در صورتی که اختلاق پتانسیلی وجود داشته باشد این فازمتر روشن می‌گردد. این مدل بیشتر برای بررسی قطعی سیم‌های اتومبیل و مدارهای مستقیم به کار می‌آید. این مدل برای برقی با ولتاژ حداقل 12 تا حداکثر 2000 ولت کاربرد دارد.

  3. فازمتر دیجیتالی(غیر تماسی) ظاهری همانند مولی‌متر داشته و علاوه بر ولتاژ، سایر کمیت‌ها را نیز اندازه‌گیری می‌کنند. خطر دو مدل قبلی را نداشته و کاربرد خانگی ندارند.

چه فازمتری بخریم؟

خرید نوع فازمتر به نیاز و هدف شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید جریان و ولتاژ را به‌صورت همزمان اندازه‌گیری کنید، فازمترهای دیجیتال به کارتان می‌آید. اما اگر می‌خواهید صرفا ولتاژ و وجود یا عدم وجود جریان الکتریکی را متوجه شوید، نمونه‌های لامپ‌دار ساده مناسب شماست. برخی معتقد هستند که یک فازمتر خوب علاوه بر نشان داد جریان الکتریکی، می‌بایست از قدرت، استحکام و دوام بالایی نیز برخوردار باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *