اگر برای روشنایی منزل خود از لامپ‌های رشته‌ای یا کم مصرف یا لامپ مهتابی استفاده می‌کنید، اکنون وقت آن رسیده که این روشنایی را به وسیله لامپ‌های ال‌ای‌دی تامین کنید.

مقایسه لومن لامپ ال ای دی و CFL مقایسه لومن لامپ ال ای دی با سایر لامپ‌ها

LED طول عمر قابل توجهی(درحدود ۲۰ سال) دارد و بسیار مقرون به صرفه است.

حالا زمان مناسبی است که لامپ‌های منزل خود را به چراغ‌های LED تغییر دهید. این‌گونه لامپ‌ها پیشرفت‌های قابل توجهی را در طول سالیان گذشته داشته‌اند، بنابراین بهتر است که پس از گذشت چندین دهه از به کار بردن لامپ‌های رشته‌ای، آرامش و نور گرم خانه خود را به دست LED بسپاریم.

از آنجایی که گونه‌های بسیاری از LED در بازار یافت می‌شود، انتخاب LED مناسب، کاملا با گزینش لامپ‌های رشته‌ای متفاوت است. قبل از اینکه برای خرید به فروشگاه بروید، مواردی را که لازم است برای انتخاب لامپ‌های ال‌ای‌دی مناسب بدانید، پیدا نمایید.

واحد اندازه‌گیری “لومن” به جای “وات”

هر آنچه که درباره میزان وات لامپ‌های رشته‌ای خود می‌دانید، فراموش کنید.

هنگام خرید لامپ، احتمالاً عادت کرده‌اید که آن‌ها را با “وات” بسنجید. با این حال، تعیین میزان روشنایی ال‌ای‌دی‌ها کمی متفاوت است.

بر خلاف باور عمومی، توان نشانه‌ای برای اندازه‌گیری روشنایی نیست و از آن برای سنجش میزان انرژی مصرفی لامپ استفاده می‌شود. برای لامپ‌های رشته‌ای، یک رابطه پذیرفته‌ شده‌ای میان وات و میزان روشنایی وجود دارد، اما برای ال‌ای‌دی‌ها، واحد وات پیش‌بینی دقیقی را برای میزان روشنایی لامپ ارایه نمی‌کند.(نکته‌ای که در مجموع وجود دارد این است که آن‌ها انرژی کمتری را مصرف می‌نمایند.)

به عنوان مثال، یک لامپ ال‌ای‌دی با روشنایی مناسب نسبت به یک لامپ رشته‌ای ۶۰ واتی، تنها به ۸ الی ۱۲ وات برای تامین انرژی نیاز دارد.

اما شما نیازی به انجام محاسبات ریاضی برای این کار ندارید و در واقع راه یکسانی برای تبدیل میزان وات لامپ‌های رشته‌ای به ال‌ای‌دی وجود ندارد. در عوض، باید شکل دیگری از اندازه‌گیری برای آن‌ها استفاده شود که “لومن” نام دارد.


مقایسه لومن و وات لامپ

لومن(lm) سنجشی واقعی از روشنایی یک لامپ را ارایه می‌کند و مقداری است که شما می‌بایست هنگام خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی به آن توجه کنید. به عنوان یک مرجع، در اینجا نموداری برای تبدیل وات به لومن برای لامپ‌های رشته‌ای و ال‌ای‌دی قرار داده‌ایم.
همانطور که مشاهده می‌کنید، لامپ‌های رشته‌ای قادرند تا ۵ برابر مقدار وات بیشتری را نسبت به همان میزان لومن داشته‌ باشند. بنابراین پس از درک مناسبی از روشنایی(برحسب لومن) دیدگاه خود را برای وابستگی به وات از بین ببرید.

انتخاب رنگ مناسب برای ال‌ای‌دی(رنگ نور لامپ)

همانطور که می‌دانید، گرمای ارایه شده در لامپ‌های رشته‌ای را با رنگ زرد می‌شناسیم. اما ال‌ای‌دی‌ها طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را شامل می‌شوند.

طبق رنگ‌های ارایه‌ شده توسط شرکت فیلیپس، لامپ‌های ال‌ای‌دی می‌توانند طیف رنگی قابل توجهی را به نمایش بگذارند، که از بنفش تا رنگ قرمز و طیفی از رنگ‌های زرد و سفید متغیر است. با این‌ حال، برای استفاده در منزل، به احتمال زیاد شما به نوری شبیه لامپ‌های رشته‌ای نیاز خواهید داشت.

رنگ سفید گرم و سفید ملایم، رنگ زرد را ایجاد خواهد کرد، که به رنگ لامپ‌های رشته‌ای نزدیک است، در حالی که لامپ‌های برچسب خورده به عنوان سفید روشن، نوری شبیه به روشنایی روز را تولید می‌نمایند و به آنچه که در فروشگاه‌های کوچک می‌بینید، شباهت دارند.

مقایسه دمای رنگ نور لامپ ها                                                                    مقایسه دمای نور لامپ‌ها

اگر می‌خواهید با این موضوع فنی‌تر برخورد کنید، روشنایی رنگ(دمای رنگ) با کِلوین سنجیده می‌شود. هرچه این عدد کمتر باشد، روشنایی گرم‌تری(زردتر) را شاهد خواهیم‌ بود. بنابراین، لامپ‌های رشته‌ای معمولی شما مقداری بین ۲۷۰۰ تا ۳۵۰۰ کلوین دارند. اگر رنگی که به دنبالش هستید این‌گونه است، محدوده گفته‌ شده را در هنگام خرید لامپ‌های ال‌ای‌دی در نظر داشته‌ باشید.

برای خرید لامپ ال‌‌ای‌‌دی هزینه بیشتری را پرداخت خواهید کرد!

لامپ‌های ال‌‌ای‌‌دی مانند خودروهای هیبریدی هستند:  کمتر به کار می‌روند، اما گران قیمت هستند.

برای تعویض لامپ‌های خود به ال‌‌ای‌‌دی، انتظار صرفه‌جویی در پرداخت پول را نداشته‌ باشید. در عوض، آن را یک سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. خوشبختانه، رقابت در بازار افزایش یافته‌ است و لامپ‌های ال‌ ای‌ دی در قیمت‌های مناسبی ارایه می‌شوند، اما هنوز هم می‌بایست هزینه بیشتری را نسبت به خرید لامپ‌های رشته‌ای پرداخت کنید.

در نهایت، پس از خرید لامپ‌های ال‌‌ای‌‌دی، از گرمای کمتر تولید شده، طول عمر بیشتر و بسیاری از مزایای دیگر آن‌ها لذت خواهید برد.

نکته: اگر قصد تعویض لامپ‌های رشته‌ای در خانه‌های بزرگ را دارید، صرفه‌جویی قابل توجهی را در قبض برق خود مشاهده نخواهید کرد.

مراقب لامپ‌های ال‌ ای‌ دی فاقد کاهنده انرژی باشید

با توجه به مدارات طراحی شده، ال‌ای‌دی‌ها همیشه سوییچ‌های کاهنده سنتی را در خود ندارند. در بعضی از موارد، سوییچ آن‌ها باید جایگزین شود. برخی اوقات، باید هزینه بیشتری را برای خرید لامپ ال‌‌ای‌‌دی مناسب بپردازید.

بیشتر کاهنده‌ها، برای به کارگیری در لامپ‌‌های رشته‌ای طراحی شده‌اند، که برای کاهش میزان برق فرستاده‌شده به لامپ استفاده می‌شود. کاهش میزان انرژی، روشنایی را کم می‌کند. اما با دانش جدیدی که درباره ال‌ای‌دی‌ها وجود دارد، هیچ ارتباط مستقیمی بین روشنایی آن و انرژی مصرف‌ شده وجود ندارد.

لامپ ال ای دی دیمردار
                                                              لامپ ال‌ای‌دی با دیمر

اگر که می‌خواهید ال‌ای‌دی شما مجهز به کاهنده باشد، باید یک از این دو مورد را انجام دهید: به دنبال لامپ‌های ال‌ای‌دی باشید که با کاهنده‌های سنتی سازگارند، یا سوییچ کاهنده فعلی خود را با نمونه سازگار با ال‌ای‌دی جایگزین نمایید.

این راهنما توضیح می‌دهد که چرا برخی از ال‌ای‌دی‌هایی که به کاهنده متصل‌اند، صدا تولید می‌کنند.

زمان خرید ال‌ای‌دی‌ها، این به شما کمک می‌کند تا بدانید از چه نوع سوییچ کاهنده‌ای باید استفاده بنمایید، اما اگر اطلاعی از آن ندارید(یا دنبال دردسر نیستید)، جستجوی ساده‌ای را درباره ال‌ای‌دی‌های سازگار با کاهنده‌های لامپ‌های ال‌ای‌دی انجام دهید.

نباید همه وسایل نوری از لامپ ال‌ای‌دی استفاده کنند

احتمالاً می‌دانید که لامپ‌های ال‌‌ای‌‌دی به طور چشمگیری خنک‌تر از انواع قدیمی رشته‌ای هستند، اما این بدین معنی نیست که آن‌ها هیچ گرمایی را تولید نمی‌کنند. لامپ‌های ال‌ای‌دی نیز داغ می‌شوند، اما گرمای تولید شده به وسیله حفره‌ حرارتی موجود در پایه لامپ از آن خارج می‌شود. بنابراین، حرارت ایجادشده در هوا پراکنده خواهد شد و لامپ خنک باقی خواهد ماند، تا به افزایش طول عمر آن کمک نماید.

اما مشکلی نیز در این لامپ‌ها نهفته‌ است: لامپ راهی را برای خارج کردن گرمای ایجاد شده نیاز دارد. اگر یک لامپ‌ ال‌ای‌دی در جای محدودی قرار گرفته باشد، راهی برای خروج گرما وجود نخواهد داشت و با این کار موجب نابودی تدریجی آن خواهیدشد.

این مورد را در نظر بگیرید که برای جایگذاری لامپ‌های ال‌ای‌دی، اگر از فضای کاملا محصور یا نیمه بسته برای روشنایی اتاق استفاده می‌کنید، به دنبال ال‌ای‌دی‌هایی باشید که تاییدیه لازم را برای این‌گونه مکان‌ها داشته‌ باشند.

7 نظرات

 • سلام
  با سپاس از شما بابت مطالب ارزنده و تخصصی که قابل فهم برای عموم مردم میباشد و میتواند راهنمای مفیدی در انتخاب انواع لامپ ها باشد.

 • سلام در مورد ال ای دی
  من ال ای دی ۷۰۰۰ کلوین مخصوص آکواریوم گیاه دارم. نور ساطع شده از آن دارای طیف آبی است برای چشم مضره. شنیدم آب مروارید میاره،. نگاه کردن به خود ال ای دی ضرر داره یا نور ساطع شده به پایین روی گیاهان هم مضر است

  • نگاه کردن مستقیم به خود دارای ال ای دی مضر است و نور آبی که در طیف مرئی قرار دارد مشکلی برای چشم ندارد.

 • سلام مطلب خوبی بود ولی خوب سالم ترین لامپ همین لامپ های 100 واتی قدیمی هستن، بعدش لامپ های کم مصرف، ال ای دی ها اصلا چشم نابود میکنن و اینکه نور مصنوعی داره و اینکه طول عمر لامپ 100واتی قدیمی داره، ولی لامپ های کم مصرف طول عمر داره و کم مصرف است و ضرری نداره، لامپ کم مصرف درصورتی که بشکنه بخار جیوه پخش میشه و خطرناکه، که اطلاع داشته باشی اونم وقتی شکست سریع در و پنجره باز کنی و از خانه خارج بشی تا 20 دقیقه که بخار جیوه از خانه خارج بشه، اونم لامپ کم مصرف کم پیش میاد بشکنه، 10 سال از لامپ کم مصرف استفاده می‌کردیم خراب نمیشد یا نمیسوخت، ولی جدید ال ای دی گرفتم که 6 ماه الی 1 سال سوختن یا چشمک زدن شروع شد و خاموش شدن، از افراتاب تا پارس شهاب و پارس شعاع توس و خزرشید همه همینطور بودن، در نتیجه لامپ کم مصرف بهترین لامپ درحال حاضر است

  • با تشکر از مطالب ارزشمند شما دوست عزیز،
   بطور حتم لامپ های رشته ای طیف نوری گسترده ای را شامل می‌شوند اما این به معنی مضر بودن نور لامپهای ال ای دی نیست.
   تمامی لامپ‌ها در مقایسه با نور طبیعی خورشید، دارای نور مصنوعی اند.
   طول عمر لامپهای رشته ای 2000 ساعت و طول عمر لامپ ال ای دی استاندارد با کیفیت بیش از 20000 ساعت است.
   همانطور که فرمودید لامپهای کم مصرف دارای جیوه هستند که طبق لایحه تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه ، دولتها موظف شده اند استفاده از جیوه را به دلیل اثرات زیست محیطی مخرب حذف کنند.
   متاسفانه در محصولات بازار لامپهای غیر استاندارد و بی کیفیت هم وجود دارند که همانطور که فرمودید طول عمر کمی دارند و البته در صورتیکه از لامپهای ال ای دی با کیفیت، در شرایط و محیط استاندارد قید شده روی محصول استفاده شوند، به مراتب طول عمر مفید بالایی خواهند داشت.

 • عمر مفید لامپ های ال ای دی یکسال هست و کارخانه هم فقط تا یک سال ضمانت می‌کنه در خالی که یک لامپ فلورسنت باکیفیت حداقل ده سال عمر مفید داره. اگر جنس خوبشو بخرید می‌بینید که همه دارای هشت سال ضمانت هستند. این لامپ ها اگر جنس بدشو بخرید به خاطر تابش فرابنفش که دارند می‌تونه به پوست و چشم شما آسیب وارد کنه پس حتما جنس خوبشو تهیه کنید و در فاصله مناسب نصب کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *