محاسبه آنلاین روشنایی

محاسبه آنلاین روشنایی

مختصری در مورد محاسبات روشنایی:

معرفی شاخص ها:

  • جریان نوری را با Φ نشان میدهند و واحد آن ” لومن ” است . لومن خروجی هرلامپ بر روی جعبه آن درج شده است . لومن استاندارد لامپ های LED دراینجا آورده شده است.
  • شدت روشنایی : به میزان نور تابیده شده در واحد سطح شدت روشنایی میگویند. آن را با E نمایش میدهند و واحد آن ” لوکس” است.
  • ضریب بهره : به نسبت شار نوری تابیده‌شده به سطح کار به کل شار نوری ساطع شده از لامپ ضریب بهره روشنایی میگویند که با CU نمایش داده میشود.
  • ضریب نگهداری : به نسب لومن ساطع شده از لامپ پس از مدت مشخش به لومن ابتدایی لامپ (لامپ نو) ضریب نگهداری میگویند(MF). عوامل تاثیر گذار در ضریب نگهداری عبارتند از ضریب استهلاک لامپ (کم شدن طبیعی نور لامپ پس از مدتی استفاده) ، نظافت لامپ و زدودن گرد و غبار از روی لامپ .
فرمول تبدیل لوکس به لومن
فرمول محاسبه شار نوری

جدول استاندارد میزان روشنایی ساختمان 

در زیر جدول استاندارد روشنایی برای محیط های  خانگی ، صنعنتی ، اداری ، بهداشتی و آموزشی و کشاورزی و صنایع غذایی آورده شده است. میتوانید فایل اکسل آن را از اینجا دانلود کنید.

جدول استاندارد روشنایی

نرم افزار محاسبه روشنایی ساختمان (نسخه اندروید)


Lighting Calculations برنامه ای کاربردی‌ست جهت انجام انواع محاسبات روشنایی ساختمان . توسط این برنامه می توانید انواع واحد های نوری را به یکدیگر تبدیل کنید. با وارد کردن مشخصات محیط ، این برنامه مقدار شار نوری را محاسبه کرده و نمایش میدهد. محاسبه نور مورد نیاز برای فضای داخلی، مقدار نوردهی، تبدیل لوکس به لومن، تبدیل وات به لومن و … از ویژگی های این برنامه می باشد. این نرم افزار بر روی اندروید 2.3 به بالا قابل اجراست.

نرم افزار محاسبه روشنایی
نرم افزار انجام محاسبات روشنایی

جهت سادگی انجام این محاسبات میتوانید از فرم زیر استفاده کنید.
کافیست فضای مورد نظر و مساحت محیط را وارد کنید تا لومن استاندارد و تعداد لامپ مورد نیاز به شما پیشنهاد شود.

در فرم زیر مشخصات محیط مورد نظر خود را وارد کنید ، ما بصورت آنلاین محاسبات مربوط به نورپردازی را انجام داده و تعداد لامپ مورد نیاز برای نورپردازی این محیط را به شما توصیه میکنیم.


میزان روشنایی توصیه شده: لوکس
فضای مود نظر خود را انتخاب نمایید

با لومن می‌توانید این محیط را به شکل مناسب نورپردازی کنید.

بخــش انتـخاب لامــپ


عدد

3.5/5 (2 Reviews)

دیدگاهتان را بنویسید

ده − 9 =

Close Menu